Obecnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów narzędzi ściernych, musisz wiedzieć więc, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o typ materiału, ale również i jego granulację. To właśnie gradacja odpowiada za skuteczność ścierania. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący gradacji papieru ściernego i nie tylko. Zobacz, jak idealnie wybrać granulację narzędzi ściernych.
Granulacja bywa często określana jako gradacja, ziarnistość lub też gęstość nasypu. Gradacja to prawdopodobnie pierwsza kwestia, na jaką zwracasz uwagę podczas wyboru materiałów ściernych, tuż obok typu podłoża. I nic dziwnego – grubość ziaren ściernych ma ogromny wpływ na efekt, jaki uzyskasz, wykorzystując dane narzędzie. Przy wyborze materiałów ściernych musisz zwrócić także uwagę na stan powierzchni do szlifowania oraz wysiłku, jaki trzeba włożyć w jej obróbkę.
Ziarnistość określa rozmiar cząstek ściernych osadzonych w narzędziu ściernym. Normą europejską dla wielkości ziarna ściernego jest system klasyfikacji FEPA (Federacja Europejskich Producentów Materiałów Ściernych). Zgodnie z nim granulację określa się za pomocą litery „P” oraz liczby ziaren ściernych tego samego rozmiaru, jakie można zmieścić na jednym calu, czyli np. P60, P120, P180 itd. Papier ścierny o określonej gradacji zawiera wyłącznie ziarna o przyjętej wielkości, mierzonej w mikrometrach.
Im mniejsza liczba, tym większe (grubsze) będą ziarna. Im wyższa liczba, tym drobniejsze ziarna. W praktyce więc ściernice nasypowe:
Nie wszystkie materiały ścierne na rynku są oznaczone w ten sam sposób. Przykładowo wiele amerykańskich artykułów klasyfikuje się według normy CAMI bez litery „P”. Zwróć na to szczególną uwagę, aby nie utrudnić sobie szlifowania. Przykładowo krążki ścierne oznaczone jako P1000 odpowiadają krążkom 500 według normy CAMI.
Przed aplikacją ziarna na podłoże wybiera się najlepszy materiał do danego zastosowania. Trzeba bowiem pamiętać, że nie tylko granulacja wpływa na szlifowanie – każdy rodzaj ziarna ma nieco inne zastosowanie.
Jakie ziarna stosuje się najczęściej w narzędziach ściernych nasypowych?
Przed procesem produkcji materiałów ściernych trzeba oddzielić grubsze ziarna i drobniejsze (proszki). Dzieje się to dzięki specjalnemu systemowi precyzyjnych sit. Dopiero później wybrane ziarna można wykorzystać do przygotowania narzędzi szlifierskich.
Poszczególne etapy procesu granulacji zależą od charakteru danego narzędzia ściernego – proces wytwarzania ściernic wygląda nieco inaczej od rolek ściernych. Poniżej pokrótce przybliżamy sposób produkcji papieru ściernego.
Mimo pozornie prostej budowy na każdy papier ścierny składa się kilka warstw:
Tak granulowane arkusze ścierne utwardza się później w specjalnych piecach, a następnie przekształca w ściernice, taśmy czy rolki ścierne.
Wielkość granulacji narzędzia ściernego pozwala określić, do jakiej operacji się ono nadaje – czy to do obróbki wykończeniowej, pośredniej, czy też zgrubnej. Generalna zasada przy obróbce szlifierskiej jest taka, że im wyższa liczba ziaren (a więc im wyższa granulacja narzędzia ściernego nasypowego), tym drobniejszy materiał ścierny, co skutkuje gładszą powierzchnią. Niższa wartość ziarna oznacza grubsze ścierniwo, które usuwa materiał znacznie szybciej.
Jaką gradację materiałów ściernych wybrać?
Wyżej przedstawione zalecenia są ogólne – w praktyce wykorzystana granulacja zależy od początkowego stanu powierzchni oraz stanu jej wykończenia. Co więcej, weź pod uwagę także materiał, jaki poddajesz obróbce. Przykładowo często szlifowanie drewna kończy się na P220, a ścian – P150. Dodatkowo dla zwiększenia efektywności pracy i zapobieganiu zapychania papieru ściernego oczyść powierzchnię z pyłu po szlifowaniu.
Niezależnie od tego, jakiego narzędzia szlifierskiego używasz, czy to krążek ścierny, taśma szlifierska, krążek fibra, czy też ściernica, zawsze należy dobrać odpowiednie ziarno szlifierskie do swojego zastosowania. Warto wiedzieć, że każdy z podanych materiałów znajdziesz w naszym sklepie w szerokiej gamie granulacji. Dzięki temu szybko uzyskasz artykuły niezbędne do danego projektu.
Dla ekonomicznej pracy zastanów się, czy szlifowanie może odbyć się maszynowo, czy ręcznie. Szlifierki wykorzystuje się wraz z najniższymi granulacjami ziaren – w ten sposób bez trudu szybko usuniesz dużo materiału. W miarę potrzeb gradacja papieru ściernego czy innych materiałów powinna się zwiększać. Praca z wyższymi granulacjami (P200 i wyższe) może być realizowana ręcznie, zwłaszcza w przypadku szlifowania mniejszych elementów. W ten sposób precyzyjnie i równomiernie wygładzisz daną powierzchnię.
Granulat (a raczej jego wielkość) wpływa nie tylko na efekt, jaki możesz uzyskać, ale również kolejność stosowania narzędzi ściernych. Jeśli zależy Ci na ekonomicznej pracy oraz wysokiej jakości szlifowania lub polerowania, zaleca się szlifowanie co drugą granulacją z szeregu FEPA od najmniejszych do największych. Zaopatrując się więc w materiały ścierne w naszym sklepie nie musisz kupować każdej gradacji – wystarczą co drugie rolki ścierne wybrane we wzrastającej kolejności.
Stosując się do naszych porad, skrócisz czas szlifu, osiągniesz oczekiwaną jakość powierzchni, a ponadto zapobiegniesz szybkiemu zużywaniu materiałów ściernych. Natomiast „przeskakiwanie” większej liczby gradacji może skutkować trudnymi do usunięcia rysami.
Przy wyborze materiałów ściernych granulacja jest bardzo ważna. W ofercie naszej hurtowni znajdziesz materiały szlifierskie o wszystkich dostępnych na rynku granulacjach niezbędnych do efektywnej obróbki ściernej.
Warto także zwrócić uwagę na producentów wybranych narzędzi. W sklepie MK Plastimex prezentujemy artykuły do szlifowania marek znanych na całym świecie, jak Klingspor czy Norton. Nasza hurtownia to autoryzowany dystrybutor tych produktów w Polsce, możesz więc mieć pewność, że prezentowane materiały ścierne będą służyć Ci długo i efektywnie. Kupuj mądrze z MK Plastimex!
Granulacja określa wielkość cząsteczek ściernych (ziarna) na podłożu z papieru, włókniny czy płótna. To drugi, obok rodzaju podłoża, parametr, na jaki należy zwrócić uwagę, kupując materiały ścierne. Granulację określa się według klasyfikacji FEPA literą „P” i liczbą granulek mieszczących się na danym obszarze.
W sklepie MK Plastimex prezentujemy kilka rodzajów materiałów ściernych w szerokiej gamie granulacji. Na ogół do obróbki zgrubnej wykorzystuje się ziarnistość do P100, szlifowania pośredniego – P100-P150, do wygładzania – P150-P1000, a do wykończenia – od P1200 wzwyż.
Tak. Zalecamy, aby w pracy wykorzystywać materiały ścierne od najmniejszej granulacji (P60) do największej (P1000). Jeśli zależy Ci na szybkiej pracy, zastosuj co drugą gradację w skali – przykładowo po P100 przejdź do P150 (omijając P120).