Narzędzia diamentowe – czym są? Jakie są ich rodzaje i zastosowania?

Narzędzia diamentowe

Mechaniczna obróbka materiałów mineralnych jest procesem bardzo trudnym i skomplikowanym, lecz zarazem także wymagającym precyzji. Nie bez powodu na rynku znajdują się firmy, które realizują wyłącznie prace np. w betonie, w tym wiercenie otworów czy frezowanie i szlifowanie. Powoli, lecz sukcesywnie, odchodzimy od typowych młotowiertarek czy standardowych szlifierek kątowych na rzecz urządzeń bardziej wyspecjalizowanych i pewniejszych w działaniu. To narzędzia diamentowe, w tym wiertła oraz tarcze, które uskuteczniają walkę z tak twardym, mocnym i zbitym materiałem.

Czym jest technika diamentowa?

Technika diamentowa polega na realizowaniu wybranych prac budowlanych, związanych przede wszystkim z obróbką materiałów mineralnych, czy też betonu i jego pochodnych, za pomocą specjalnych narzędzi oraz metaliczno-diamentowych elementów eksploatacyjnych. Do obróbki betonu wykorzystywano do niedawna standardowe młotowiertarki oraz szlifierki, które niezbyt dobrze radziły sobie z tym materiałem. Częstą przypadłością bywało uszkodzenie elementów eksploatacyjnych, jak i ryzyko awarii nadmiernie eksploatowanych elektronarzędzi. Technika diamentowa rzuca na kwestię frezowania czy wiercenia i szlifowania materiałów mineralnych zupełnie nowe, znacznie lepsze światło.

Widmo uszkodzenia kolejnego wiertła czy tarczy powoli odchodzi do lamusa, na rzecz materiałów opartych na sztucznym diamencie – najtwardszym materiale w skali Mohsa – osiągnął w niej najwyższą, bo 10 pozycję w 10-stopiowej skali. Znajduje się przede wszystkim o jedno oczko wyżej niż korund – podstawowy materiał wykorzystywany w obróbce betonu, który poddaje się wyłącznie diamentowi. Co to oznacza? Że główną zaletą narzędzi diamentowych jest oczywiście ich wysoka wytrzymałość, gdyż może je zarysować wyłącznie inny diament. Nie stal czy szkło, a inna tarcza bądź wiertło. To ogromna korzyść dla firm, które prace związane z drążeniem otworów w betonie wykonują w zasadzie cały czas, wówczas zakup nieco droższych wierteł diamentowych stanowi uzasadniony ekonomicznie zakup.

Sztuczny diament producenci elektronarzędzi, akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych, wykorzystują zdecydowanie coraz częściej. Do niedawna surowiec ten można było spotkać wyłącznie w tarczach szlifierskich, podczas gdy obecnie znajduje się także w wiertłach oraz frezach i innych produktach przeznaczonych do obróbki betonu i innych twardych tworzyw. W tym np. gresu.

Oczywiście wybrane produkty nie są wykonane z diamentu w całości. Surowiec ten pokrywa rdzeń danego akcesorium wyłącznie z zewnątrz jako cienka warstwa. Wbrew pozorom ta jest wystarczająca, gdyż jej zniszczenie – niezależnie od grubości – może być jedynie wynikiem defektu fabrycznego czy cięcia diamentu o analogicznej wytrzymałości.

Podstawowe prace i narzędzia diamentowe

Technika diamentowa zdaje się mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Stale udoskonalane procesy produkcyjne produktów wykonanych z tego tworzywa sprawiają, że z każdym rokiem spada cena, a rośnie jakość gotowego wyrobu. To także sprawia, że stale jesteśmy świadkami nowych segmentów, a diamentowymi narzędziami o wysokiej wydajności przeprowadza się także prace amatorskie.

  • Wiercenie diamentem

Popularne narzędzia diamentowe otwierają wiertła diamentowe – lubiane i wykorzystywane szeroko głównie przez firmy, które zajmują się przemysłowym wierceniem otworów o średnicy od kilku mm do nawet 1 metra. Można ich używać na sucho i na mokro, zależnie od wymagań, średnicy oraz czasu pracy, i do zupełnie różnych celów – rozpoczynając od otworów pod okablowanie energetyczne, aż na instalacji wodno-kanalizacyjnej kończąc. W rezultacie wiercenie diamentem staje się ekonomiczną formą robienia otworów w każdej gałęzi przemysłu. Tym bardziej że rezultat wiercenia jest wysoce estetyczny, a sam proces trwa znacznie krócej niż przy użyciu standardowego wiertła.

  • Cięcie diamentem

Równie popularne diamentowe narzędzia to te przeznaczone do cięcia betonu, w tym np. szlifierki kątowe, czyli tarcze diamentowe, którymi można bruzdować beton, przeprowadzać jego szlifowanie oraz frezowanie i wykonywać wiele zupełnie różnych prac budowlano-remontowych. W sprzedaży znajdziemy tarcze o małej średnicy, np. do 400 mm, jak i te, które wykorzystuje się np. do cięć drogowych – wówczas ich średnica może znacznie przekraczać 3000 mm. Tarcze, zależnie od sposobu naniesienia na ich powierzchnię diamentu (nasyp spiekany na dysku lub galwanizowanie czy też tarcze segmentowe), mogą służyć nie tylko do cięcia betonu, lecz także do marmuru czy innych materiałów o ponadprzeciętnej gęstości. Tarcze diamentowe różnią się nawet kierunkiem nasypu i wieloma zupełnie różnymi parametrami technicznymi, gdyż diament otworzył przed ich producentami naprawdę wiele ciekawych rozwiązań. Cięciem można przygotować bruzdy, tworzyć dylatacje, a nawet docinać stropy czy nadproża.

Powyższe prace to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej, gdyż za pomocą charakterystycznego proszku diamentowego, którym osypane są ostrza tnące czy wiertła, można uzupełnić wiele innych przedmiotów budowlanych.

Czy narzędzia diamentowe do cięcia są dobrym rozwiązaniem?

Zdecydowanie tak! Technika diamentowa sprawia, że frezowanie czy szlifowanie i wiercenie otworów może być nie tylko szybsze i prostsze, lecz także wbrew pozorom znacznie bezpieczniejsze. Dobre materiały pokryte syntetycznym diamentem pozwalają:

  • Oszczędzać koszty pracy – zużywanie standardowych wierteł, mimo ich symbolicznej ceny w hurcie, bywa podstawowym czynnikiem definiującym koszty pracy, gdyż w niektórych pracach wiertła zużywają się naprawdę szybko. Diament pozwala na znaczne ograniczenie tego typu kosztów, a w zasadzie jego redukcje do marginalnie niskiego poziomu.
  • Zapewniać długą żywotność narzędzi – wysilone elektronarzędzia o dużej wydajności są szczególnie mocno narażone na zużycie wynikające z ich wyeksploatowania. Szczególnie w przypadku obróbki betonu i żelbetu.
  • Ograniczać hałas – specjalistyczne tarcze diamentowe są kształtowane i obsypywane diamentem w taki sposób, aby zmniejszać uciążliwość wynikającą z dużego natężenia dźwięku podczas obróbki najbardziej wymagających materiałów. Część z nich redukuje hałas – oczywiście przy zachowaniu identycznej wydajności – nawet o dwukrotnie w stosunku do wyjściowego!

Każdy producent tarcz oraz innych urządzeń opartych na sztucznym diamencie przeznaczonych do każdego zastosowania stara się w jakikolwiek sposób zwiększyć atrakcyjność swojej oferty. Korzystają na tym przede wszystkim firmy budowlane, które dzięki rosnącej wiedzy producentów mogą wiercić i szlifować beton znacznie szybciej i taniej.

FAQ:

  • Na czym polega technika diamentowa?

W technice diamentowej chodzi o zastosowanie materiałów eksploatacyjnych, w tym wierteł czy tarcz, w których za element tnący odpowiada skruszony, syntetyczny diament – najtwardszy materiał na ziemi, który osiągnął w skali Mohsa najwyższą ocenę – 10.

  • Co to wiercenie diamentem?

Wiercenie diamentowe polega na wykonywaniu otworów o średnicy od kilku mm do nawet 1 metra za pomocą wierteł diamentowych, obsypanych charakterystycznym, nieregularnym proszkiem – skruszonym, syntetycznym diamentem. Akcesoria te cechują się ogromną wydajnością, jak i wysoką szybkością działania, w efekcie czego stanowią najlepszy wybór wśród firm realizujących usługę wiercenia np. w żelbecie.

  • Do czego służy cięcie diamentem?

Diamentem pokrywa się wiele narzędzi i materiałów eksploatacyjnych, w tym także tarcze, które dzięki niemu uzyskują doskonałe właściwości penetracyjne przy nieco niższym poziomie hałasu. Mogą służyć do bruzdowania, frezowania, szlifowania i cięcia – w zasadzie do wszystkich prac, w których wykorzystuje się także standardowe, korundowe tarcze.


Copyright @ 2018 MK Plastimex Sp. z o.o., Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja egzyl.pl