Jak dobrać odpowiedni pas bezkońcowy do konkretnych zastosowań?

Jak dobrać odpowiedni pas bezkońcowy do konkretnych zastosowań?Szlifowanie różnych materiałów jest trudnym procesem, wymagającym przede wszystkim dostępu do odpowiednio wydajnych urządzeń. Obecnie coraz szerzej wykorzystuje się szlifierki taśmowe – precyzyjne, wydajne i efektywne elektronarzędzia, którymi można szlifować w zasadzie wszystko. Podstawowym narzędziem szlifierskim jest w tym przypadku pas bezkońcowy, który należy dostosować do rodzaju materiału poddanego obróbce. Jak to zrobić? Odpowiadamy!

Czym jest pas bezkońcowy?

Pas bezkońcowy przypomina do złudzenia w kwestii budowy i zastosowanego materiału standardowy krążek szlifierski czy arkusz ścierny, lecz różni się od nich przede wszystkim konstrukcją – ma formę podłużnego pasa pozbawionego zakończenia. Pasy wykorzystuje się w przypadku szlifierek taśmowych, które zapewniają płynne, precyzyjne działanie oraz ogromną liczbę zastosowań we współczesnym przemyśle. Zaletą tych urządzeń jest jednak również uniwersalność, która wynika z wielu zupełnie różnych pasów dostępnych w sprzedaży.

Pasy różnią się pomiędzy sobą między innymi podkładem oraz ziarnem ściernym i jego gradacją, a także formą łączenia. Każdy parametr ma ogromne znaczenie, dlatego wyboru odpowiedniego modelu warto zawsze dokonywać na podstawie rodzaju materiału poddawanego obróbce.

Pasy ścierne bezkońcowe – różnice w podkładach

Podkład, czyli spodnia część pasa bezkońcowego, ma znaczenie głównie w kwestii sposobu szlifowania – na mokro bądź na sucho.

  • Pas ścierny bezkońcowy na papierze – bardzo popularny wybór wśród osób, przeprowadzających obróbkę wybranych materiałów wyłącznie na sucho. Papier traci swoje właściwości po kontakcie z wodą, dlatego też nie sprawdzi się w przypadku obróbki materiałów nie tylko zupełnie mokrych, lecz także lekko wilgotnych. Papier jest materiałem bardzo delikatnym, dlatego może podczas ciężkiej pracy ulec rozerwaniu i uszkodzeniu.
  • Pas ścierny na płótnie – znacznie popularniejsze rozwiązanie wśród specjalistów, którzy wykorzystują szlifierki taśmowe zarówno do szlifowania na mokro, jak i na sucho. Obecnie producenci wykorzystują dwa podkłady płócienne – bawełnę oraz poliester. Oba rozwiązania mają w zasadzie taką samą charakterystykę pracy. Są mocne, wydajne i odporne na trudne warunki eksploatacji, a także można je wykorzystać w pracy na sucho i na mokro. Wbrew pozorom nie są wiele droższe niż modele papierowe, wyprzedzają je jednak o wiele długości jeśli chodzi o wszechstronność zastosowań.

Podłoże pasa bezkońcowego ma zatem ogromne znaczenie i może wpłynąć na możliwość zastosowania konkretnego wariantu podczas obróbki drewna czy stali. Sięgnij po papier, jeśli najwyżej stawiasz niskie koszty, a po płótno, jeśli planujesz przeprowadzić intensywną obróbkę różnych tworzyw, także lekko wilgotnych lub zupełnie mokrych.

Rodzaje pasów ściernych bezkońcowych

Największą i najbardziej znaczącą różnicą pomiędzy pasami ściernymi jest oczywiście ziarno ścierne, które ma bezpośredni wpływ na efektywność szlifowania oraz na sam proces, a w zasadzie na możliwość jego przeprowadzenia.

  • Pas korundowy – korund to jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów w przemyśle. Jest mocny i trwały, a przy tym także tani w produkcji, w efekcie czego na rynku znajdziemy całe tysiące modeli o ściśle oznaczonej specjalizacji. Korund brązowy osadzony na podkładzie papierowym sprawdzi się idealnie w obróbce drewna, podczas gdy ten na podkładzie płóciennym – do szlifowania różnych stopów metalu. Wynika to w głównej mierze ze znacznie większej odporności na rozdarcie.
  • Pas cyrkonowy – przeznaczony do szlifowania znacznie twardszych materiałów, w tym stali kwasoodpornej i nierdzewnej, których obróbka bywa długotrwała i utrudniona. Pasy tego typu oznacza się z reguły barwą zieloną lub granatową i stanowią najlepszy wybór do większości zastosowań. Nieco ostrzejsza charakterystyka szlifu sprawia, że ziarno to doskonale poradzi sobie z twardymi tworzywami stawiającymi duże wymagania względem materiału szlifierskiego.
  • Pasy ceramiczne – jeszcze mocniejsze i znacznie agresywniejsze, ich użytkowanie sprowadza się głównie do szlifowania najtwardszych tworzyw. Nawet takich, których obróbka jest długa i wysoce intensywna. Oczywiście wraz z takim sposobem eksploatacji rośnie także ilość generowanej temperatury, która w pewnym momencie może doprowadzić do uszkodzenia szlifowanej powierzchni poprzez jej stopienie lub spalenie. Producenci poradzili sobie jednak z tym problemem, uszlachetniając mieszankę o dodatek przyspieszający chłodzenie.

Na rynku znajdziemy również dwa inne warianty, które jednak ze względu na ścisłą specjalizację stanowią raczej rzadki wybór. Należą do nich przede wszystkim pasy filcowe, które służą głównie do wykończenia szlifowanej powierzchni poprzez nadanie jej wysokiego połysku, jak i pasy z węglika krzemu. Te jednak służą głównie do obróbki PVC i szkła.

Do czego służy pas ścierny bezkońcowy?

Pas ścierny bezkońcowy to element eksploatacyjny szlifierki taśmowej i służy głównie do zgrubnego lub wykończeniowego szlifowania wielu różnych powierzchni. Za pomocą tych narzędzi ściernych, a tym samym również specjalnych pasów, można usunąć grubą warstwę zużytego wykończenia w celu zastąpienia jej nową, do usunięcia zarysowań i wgłębień, jak i do ostatecznego wykończenia powierzchni na wysoki połysk. Z tego względu mają mnóstwo zastosowań – od zakładów stolarskich, poprzez lakiernie, aż na firmach realizujących obróbkę materiałów sztucznych kończąc. Można za ich pomocą również szlifować parkiety.

Taśma szlifierska a rodzaj nasypu

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nasypu, które mają bardzo duży wpływ na efektywność działań wybraną taśmą szlifierską. Wyróżniamy trzy warianty:

  • Nasyp otwarty – w tej kategorii mamy do czynienia ze ścierniwem wypełniającym łącznie około 50% powierzchni zewnętrznej materiału ściernego. To najmniej agresywny wariant nasypu, wykorzystywany głównie do produkcji wykończeniowych materiałów ściernych.
  • Nasyp półotwarty – nieco bardziej agresywny, lecz w dalszym ciągu prosty w eksploatacji. Stanowi najczęstszy wybór wśród zawodowców i hobbystów, jest bowiem najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem popularnym wśród osób przeprowadzających mechaniczną obróbkę różnych materiałów i tworzyw. Pokrycie materiału ścierniwem wynosi od 70% do około 80%.
  • Nasyp zamknięty – określa pokrycie materiału ściernego ścierniwem w praktycznie 100%, dlatego cechuje go bardzo agresywna praca i możliwość szybkiego szlifowania zgrubnego nawet najtwardszych tworzyw i wykończeń.

Gradacja ziarna ściernego – jak ją dopasować do obrabianego materiału?

Gradacja określa bardzo precyzyjnie wielkość pojedynczego ziarna – od P12 do nawet P2500 – dzięki której można z łatwością określić ziarnistość wybranego pasa i dostosować go do rodzaju obrabianej powierzchni. Im większa liczba, tym drobniejsze ziarno.

Do obróbki zgrubnej i błyskawicznego zdzierania nawet najgrubszych warstw obrabianego materiału wykorzystuje się gradację do około P60. Ziarnistość poniżej tej granicy stanowi najlepszy wybór wszędzie tam, gdzie liczy się skrócenie czasu pracy oraz możliwość ściągnięcia grubych warstw zewnętrznej powierzchni obrabianego tworzywa, bez względu na głębokość powstałych rys.

Gradacja do P120 jest już nieco mniej agresywna – umożliwia średnio szybkie ściąganie grubych warstw materiału, dłuższy czas pracy odwdzięcza się jednak zachowaniem lepszego, gładszego wykończenia, które w niektórych przypadkach nie wymaga dalszej obróbki pasami o mniejszej gradacji.

Ziarnistość do P220 jest preferowana przez specjalistów, dla których liczy się przede wszystkim atrakcyjne wizualnie wykończenie oraz możliwość ostatecznego wykończenia powierzchni za pomocą pasów włókninowych lub filcowych.

Jeszcze wyższe poziomy – rzędu P320 czy P600 – są już zarezerwowane do prac precyzyjnych, w których liczy się czysty szlif, brak widocznych rys powstałych podczas pracy urządzenia, a także możliwość zrezygnowania z wykończenia pasami materiałowymi.

FAQ:

  • Do czego służy szlifierka taśmowa?

Szlifierka taśmowa jest przeznaczona do szlifowania różnych powierzchni wykonanych z drewna, różnych stopów metali czy wykończeń, w tym np. starych lakierów.

  • Co to jest pas bezkońcowy?

Pas bezkońcowy jest podstawowym elementem eksploatacyjnym szlifierek taśmowych, służy do usuwania różnych wykończeń z wybranych materiałów oraz ich obróbki – zgrubnej i wykończeniowej.

  • Jak wybrać odpowiedni pas ścierny bezkońcowy?

Odpowiednia taśma szlifierska ma podstawowy wpływ na rezultaty szlifowania. Do pracy z drewnem optymalnym wyborem jest korund na papierze (brąz), do różnych stopów metali korund na płótnie, do szlifowania twardej stali nierdzewnej i kwasówki – pasy cyrkonowe, a do jeszcze twardszych – pasy ceramiczne.


Copyright @ 2018 MK Plastimex Sp. z o.o., Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja egzyl.pl