Poradnik wyboru właściwej ściernicy dla danego zadania

poradnik wyboru ściernicyWe współczesnym przemyśle efektywne wygładzanie powierzchni oraz zgrubne ścieranie ich zewnętrznej warstwy ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy całego przedsiębiorstwa. Nie dziwi zatem fakt, że na rynku znajduje się całe mnóstwo wyrobów przeznaczonych w tym właśnie celu. Ściernica jest jednym z nich, gdyż pozwala skutecznie obrabiać różne powierzchnie, uzyskując wykończenie o wybranej chropowatości. Zobacz, jak wybrać model odpowiedni do rodzaju pracy.

Czym jest ściernica i do czego służy?

Ściernica to element eksploatacyjny, który ze względu na konstrukcję można podłączyć do różnych elektronarzędzi oraz narzędzi zasilanych pneumatycznie, np. do szlifierek kątowych, szlifierek stołowych czy taśmowych. Ich głównym celem jest skuteczne, lecz także przewidywalne obrabianie wybranej powierzchni, którą może być w zasadzie wszystko – od stali, aż na tworzywie sztucznym kończąc. Można nimi przeprowadzić szlifowanie, ściąganie zgrubne oraz wiele innych czynności związanych z usunięciem nadmiaru materiału lub jego ostatecznym wygładzeniem. Część ściernic sprawdzi się także idealnie do przygotowywania powierzchni do malowania, jak i do dalszej mechanicznej obróbki.

Nie powinien dziwić zatem fakt, że na rynku znajduje się mnóstwo ściernic o zupełnie różnym przeznaczeniu. Wybór odpowiedniej ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy, lecz nie tylko – również na bezpieczeństwo oraz koszt wykonanych robót. Prawidłowy model umożliwi przeprowadzenie szlifowania i ostatecznego polerowania, lecz może nie nadawać się do usuwania dużej ilości materiału, i odwrotnie.

Ściernicą można tak naprawdę wykończyć każdy rodzaj powierzchni i uzyskać w ten sposób jej gładkie lub zupełnie odwrotnie – wysoce chropowate wykończenie. Wszystko zależy bowiem od rodzaju prac do przeprowadzenia. Czasami, np. przy połączeniu kilku wykończeń, należy najpierw wykończyć powierzchnię agresywną ściernicą, po czym przejść do nieco delikatniejszej, aby uzyskać gładki rezultat.

Typ ściernicy – różne rodzaje, różne cele

Ściernice różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim rodzajem zastosowanego spoiwa oraz wybranym ziarnem ściernym. Pierwszy materiał służy wyłącznie jako nośnik, podczas gdy drugi – ziarno ścierne – jest tworzywem wykonawczym. To właśnie od niego zależy efektywność pracy i ilość materiału „ściągniętego” w procesie szlifowania czy obróbki zgrubnej. Na rynku znajdziemy ściernice ze spoiwem:

 • ceramicznym,
 • gumowym,
 • mineralnym,
 • bakelitowym.

Ziarno ścierne również występuje w wielu zupełnie różnych odmianach o odmiennej charakterystyce działania, jako:

 • korund,
 • węglik krzemu,
 • diament.

Kolejną różnicę pomiędzy dostępnymi modelami stanowi także podział ściernic ze względu na kształt, który należy dostosować do rodzaju używanego narzędzia oraz jego ogólnej charakterystyki. Wyróżniamy modele:

 • garnkowe,
 • tarczowe,
 • odcinki szlifierskie,
 • trzpieniowe.

Jaki ziarno ścierne wybrać?

Podstawowym zagadnieniem mającym bezpośredni wpływ na efektywność pracy daną ściernicą, jest rodzaj ziarna ściernego. To najważniejszy parametr, który warto dokładnie sprecyzować jeszcze przed zakupem, gdyż poszczególne warianty zachowują się na obrabianym materiale zupełnie inaczej.

 • Elektrokorund

Zdecydowanie najpopularniejsze ziarno ścierne o pełnym spektrum zastosowań. Do największych zalet między innymi wysoka trwałość, dzięki której jedna tarcza wystarczy na znacznie dłużej, ogromna wytrzymałość na ścieranie, a także różnorodny stopień ziarnistości. Dzięki temu można z łatwością dobrać wariant odpowiedni do swoich oczekiwań. Na rynku znajdziemy kilka wersji elektrokorundu – większość z nich można ocenić z łatwością na pierwszy rzut oka po kolorze, czasami jednak niezbędne będzie sięgnięcie po kartę techniczną. Elektrokorund występuje jako:

 • Standardowy 95A – idealny wybór do obróbki stali węglowej, staliwa oraz żeliwa ciągliwego czy metali niezależnych, niepokonany w pracach wstępnych. Cechuje się wysoką ciągliwością, dobrze sprawdza się w przecinaniu i szlifowaniu zgrubnym.
 • Półszlachetny 97A – za pomocą tego elektrokorundu z łatwością obrobisz stal węglową oraz stopową do twardości 60. Ma twardość określaną jako średnia, podobnie jak wytrzymałość. Dobrze sprawdza się do szlifowania – również narzędzi.
 • Szlachetny 99A – doskonały wybór do wygładzania i obróbki zgrubnej stali węglowej oraz stopowej, lecz o twardości nieco wyższej – ponad 62. Cechuje się dobrym skrawaniem, a podczas pracy generuje niewielką ilość ciepła. Jest przy tym także bardzo twardy, lecz również nieco kruchy. Za jego pomocą można przeprowadzić proces ostrzenia narzędzi skrawających, sprawdzi się także jako ostateczna forma wykończenia powierzchni pod lakierowanie.

Wartości liczbowe znajdujące się tuż obok opisu słownego sugerują zawartość Al2O3 wyrażoną w procentach.

 • Węglik krzemu

Równie popularne ziarno ścierne, które w stosunku do elektrokorundu występuje jedynie w dwóch wariantach o stałej charakterystyce pracy.

 • Węglik krzemu 99C – z reguły w kolorze ciemnozielonym charakteryzuje się zawartością SiC równą 99,66%. Idealnie sprawdzi się do obróbki takich materiałów, jak ceramika, węglik spiekany, stal narzędziowa, a nawet do obróbki metalu kolorowego. Ma niewiele domieszek, wskutek czego cechuje się większą twardością i zarazem także kruchością. W zamian jednak zapewnia dobre właściwości ścierne.
 • Węglik krzemu 98C – występuje w barwie czarnej i najlepiej sprawdzi się do obróbki żeliwa utwardzanego oraz szarego, a także metali kolorowych, tworzyw sztucznych oraz skóry i gumy. W wielu profesjach wykorzystuje się go także do obróbki betonu.

Wymiary ściernicy dopasowane do rodzaju pracy

Wybierając tarcze ściernicy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wymiary fizyczne – te mają znaczenie głównie techniczne, gdyż liczy się możliwość jej montażu w wybranym narzędziu elektrycznym lub pneumatycznym. Bardzo istotna jest średnica ściernicy, która powinna być idealnie dopasowana do typu używanej szlifierki. Najlepiej jest sięgać po modele z górnej granicy dopuszczalnych wymiarów – duża ściernica zapewnia wyższą wydajność i mniejsze zużycie, gdyż obróbka materiału jest szybsza i mniej obciąża zbyt małą tarczę.

Jaka granulacja i struktura ściernic?

Ziarno ścierne, jak już wiemy, występuje w wielu zupełnie różnych wariantach dotyczących samego materiału ściernego. Równie istotnym zagadnieniem podczas wyboru jest jednak granulacja, która mówi nam wiele na temat rozmiaru pojedynczych ziarenek. Rozmiar ziarna w µm wynosi od 850/710 (ziarno nr. 24), do 63/53 (ziarno nr. 240). W wyborze odpowiedniej wielkości ziarna znaczenie ma w zasadzie wszystko – od oczekiwanej wydajności, poprzez rodzaj obróbki, aż na gładkości rezultatu kończąc.

Co do struktury – parametr ten precyzyjnie określa stosunek ziarna do masy całkowitej ściernicy i im jest wyższy, tym większy jego udział.

Typ ściernicy – twarda czy miękka?

To kolejny równie istotny parametr, który ma niemałe znaczenie w kwestii wyboru odpowiedniej ściernicy. Dostępne typy różnią zastosowania oraz wydajność czy rezultat, dlatego ważne jest, aby i ten parametr potraktować z odpowiednią odpowiedzialnością.

 • Ściernice miękkie – doskonały wybór przede wszystkim do szlifowania przy zachowaniu niskiej temperatury, czyli materiałów podatnych na niszczenie na skutek jej znacznego podwyższenia. Stanowią równie dobry wybór w przypadku szlifowania wielkich powierzchni i tych o przerywanej strukturze.
 • Ściernice twarde – znacznie twardsze, a tym samym o zupełnie innym zastosowaniu. Przede wszystkim można je wykorzystywać do wymagającego szlifowania profilowego oraz zgrubnego, lecz także do prac z chłodziwem, czyli szlifowaniem na mokro. To bardzo istotne zagadnienie w przypadku niektórych tworzyw nieodpornych na pracę z wysoką temperaturą.

Twardość wyraża się literami alfabetu – od H (miękkie) do R (twarde).

Jak użytkować ściernice?

Ściernice po zakupie trzeba oczywiście prawidłowo zamontować na wybrane urządzenie – liczy się przede wszystkim to, aby sposób instalacji był zgodny z instrukcją użytkownika danego narzędzia. Przeprowadzenie montażu w jakikolwiek inny sposób może grozić uszkodzeniem zarówno samego sprzętu, jak i wybranej ściernicy, lecz także niebezpieczeństwem dla operatora.

Warto po montażu na wrzecionie sprawdzić ściernicę słuchowo – wystarczy uruchomić szlifierkę i wsłuchać się w pracę samej ściernicy. Dźwięk o przerywanym charakterze, przerywany i pulsujący, może informować o nieprawidłowej strukturze wewnętrznej, podczas gdy równy, jednostajny i bez zakłóceń o dobrym stanie ściernicy.

Czasami niezbędne okazuje się także wyważanie, czyli proces korekcji ewentualnych błędów wynikających z nierównej wagi i niejednolitej struktury poszczególnych części ściernicy. Liczy się minimalizacja zakłóceń, aby te nie były w stanie niekorzystnie wpłynąć na pracę całego urządzenia oraz jego rezultat.

Nie bez znaczenia jest również wybór optymalnej prędkości szlifowania, która to ma wpływ na szybkość pracy oraz jej efektywność. Nie zawsze jednak duża prędkość równa się większej wydajności. Niektóre tworzywa w trakcie kontaktu z wybranym ziarnem ściernym mogą rozgrzewać się do temperatur zbyt wysokich w stosunku do ich wytrzymałości termicznej.

Jak dobrać ściernicę do danego zadania?

Wybierając ściernicę, należy przede wszystkim określić zastosowanie – w tym rodzaj obrabianego materiału i jego nietypowe wymogi względem materiału ściernego. Wybierając odpowiedni model, nie można także pominąć parametrów technicznych. Istotny jest typ ziarna ściernego oraz jego parametry, wymiary zewnętrzne oraz twardość czy wielkość ziarna. Każdy parametr ma bezpośrednie przełożenie na rezultat pracy.

FAQ:

 • Czym jest ściernica?

Ściernica to element eksploatacyjny przeznaczony do szlifowania zgrubnego lub wykończeniowego wielu zupełnie różnych tworzyw sztucznych, metali i stali każdego typu. Montuje się je na szlifierce kątowej lub stołowej na wrzecionie.

 • Jakie są rodzaje ściernic?

Na rynku występuje wiele rodzajów ściernic, które różnią się przede wszystkim ziarnem ściernym. Dużą popularnością cieszy się elektrokorund oraz węglik krzemu, a także diament. Różnice wynikają także ze spoiwa, którym może być np. ceramika.

 • Jakie są najważniejsze parametry ściernicy?

Ściernica o parametrach odpowiednich do rodzaju wykonywanych prac ma ogromne znaczenie dla jej wydajności. Liczy się szerokość części roboczej oraz wymiary trzpienia, a także rodzaj ziarna i jego wielkość. Nie bez znaczenia jest także twardość, rodzaj struktury oraz spoiwa.


Copyright @ 2018 MK Plastimex Sp. z o.o., Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja egzyl.pl