Nadmierny hałas — jak chronić swój słuch?

nadmierny hałas jak chronić słuch

Czy wiesz, że Parlament Europejski kwalifikuje hałas jako czynnik, który zagraża życiu i może przyczynić się do niekorzystnych, nieodwracalnych zmian w Twoim organizmie? Okazuje się, że Prawo Pracy oraz zasady BHP jasno wskazują na normy w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu w miejscu pracy. Co więcej, pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionym odpowiednią ochronę słuchu, a tym samym właściwe warunki w ramach wykonywanych obowiązków zawodowych. Dowiedz się, jakie są środki ochrony słuchu i jak powinna przebiegać optymalna ochrona słuchu.

Środki ochrony słuchu — ochrona słuchu BHP

Polskie przepisy prawa jasno wskazują nie tylko dopuszczalne normy hałasu, na jakie narażony jest pracownik w zakładzie pracy. Mówią również o działaniach, jakie musi wdrożyć pracodawca, aby zmniejszyć ryzyko zawodowe i zapewnić odpowiednią ochronę słuchu zatrudnionym.

Zgodnie z wytycznymi, nadmierny hałas może prowadzić nie tylko do trwałego uszkodzenia słuchu. Pracownicy narażeni są również na:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • mniejszą wydajność pracy,
  • brak koncentracji uwagi oraz skupienia,
  • zaburzenia orientacji,
  • drażliwość,
  • ból i zawroty głowy,
  • podwyższone ciśnienie krwi.

Zgodnie z normami BHP, pracownik, który jest narażony na szkodliwe dźwięki i poziom hałasu przekraczający 80 dB, nie może wykonywać zawodowym obowiązków dłużej niż 8 godzin w ciągu doby. Określany jest również maksymalny poziom dźwięku A, który nie może przekroczyć 115 dB oraz szczytowy poziom hałasu C, który nie może być wyższy niż 135 dB.

Kodeks pracy uwzględnia ochronę indywidualną pracownika, który w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków narażony jest na zbyt głośne dźwięki. Pracodawca musi zapewnić komfort pracy, dostarczając zatrudnionym urządzenia, maszyny i procesy technologiczne, które nie emitują nadmiernego hałasu, a jeśli jest to niemożliwe, musi zapewnić środki ochrony słuchu oraz rozwiązania, które będą obniżać poziom hałasu.

Jak chronić swój słuch przed hałasem? Poznaj podstawowe zasady ochrony słuchu przed szkodliwymi dźwiękami

Sposoby ochrony słuchu przed nadmiernym hałasem są różne i zawsze powinny być dobierane indywidualnie, zwracając uwagę nie tylko na własne preferencje, ale również rodzaj emitowanego dźwięku, który może działać szkodliwie. Ochronniki słuchu zawsze warto również dopasować, uwzględniając rodzaj wykonywanej działalności tak, aby nie wywoływały dyskomfortu.

Priorytetem jest nie tylko dobranie najlepszych ochronników słuchu. Znaczenie ma również zachowanie i świadomość sytuacyjna osoby, która jest narażona na nadmierny hałas. Jeśli w Twoim miejscu pracy poziom hałasu jest wysoki, należy pamiętać o ochronnikach słuchu, które możesz szybko założyć w razie potrzeby, ale również o tym, aby w czasie pracy realizować przerwy. Uznaje się, że przy różnych rodzajach prac w warunkach natężonego hałasu (do 100 dB) przerwy muszą być robione nie rzadziej niż co 100 minut i nie powinny być krótsze niż 15 minut. Praca w nadmiernym hałasie, którego poziom określany jest do 110 dB, nie może odbywać się zaś dłużej, niż tylko 10 minut dziennie.

Ochronniki słuchu – znajdź swój typ

W dobrych sklepach z asortymentem dla pracowników znaleźć można różnego rodzaju ochronniki słuchu. Dzieli się je na:

  • aktywne ochronniki słuchu. Tego rodzaju ochrona słuchu przebiega poprzez wykorzystanie akcesoriów, które odbierają i analizują hałas, a następnie emitują tzw. antyhałas, czyli dźwięki o przeciwnej amplitudzie. Tego rodzaju bezpieczeństwo dla ucha zapewniają ochronniki słuchu, takie jak słuchawki ochronne czy nauszniki,
  • pasywne ochronniki słuchu. Tego rodzaju ochrona słuchu następuje poprzez zastosowanie akcesoriów, które tłumią hałas. Najczęściej są to ochronniki słuchu douszne, które zawierają gąbki bądź pianki o znacznej gęstości. Przy tego rodzaju ochronie słuchu zaleca się ich indywidualne dopasowanie, biorąc pod uwagę ukształtowanie ich czasz i dobór do unikalnego kształtu kanału słuchowego użytkownika. To między innymi wkładki wielokrotnego użytku lub jednorazowe zatyczki do uszu.

Nauszniki czy zatyczki do uszu – co wybrać i kiedy?

Ochronniki słuchu należy wybierać, uwzględniając:

  • poziomy hałasu, które mają być niwelowane,
  • rodzaj wykonywanej działalności,
  • wygodę i komfort podczas realizowanej aktywności,
  • typ ochrony słuchu ze względu na budowę akcesorium, na przykład douszne lub nauszne,
  • łatwość stosowania,
  • zastosowanie innowacyjnej technologii, na przykład wykonanie z elastycznego tworzywa czy pianki poliuretanowej bądź zastosowanie dodatkowej ochrony słuchu, jaką jest filtr akustyczny przelotowy.

Pasywne ochronniki słuchu douszne, czyli te, które skutecznie tłumią hałas, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie do wykonywania potrzebnej aktywności nie jest konieczne komunikowanie się z innymi czy nasłuchiwanie sygnałów z zewnątrz. Wykorzystanie aktywnych ochronników słuchu będzie zaś lepsze, aby obniżyć poziom hałasu, ale wciąż móc prowadzić konwersację. Taka ochrona słuchu świetnie sprawdza się na strzelnicy, z aktywnych ochronników słuchu korzystają również myśliwi i osoby, które pracują zespołowo w warunkach nadmiernego hałasu.

Jak dobrać ochronniki słuchu — ochrona słuchu w miejscu pracy

Przede wszystkim ochronniki słuchu douszne bądź nauszniki muszą być najlepszej jakości. Należy wybierać akcesoria niwelujące nadmierny hałas od renomowanych producentów, bez względu na to, czy ochrona słuchu jest jednorazowego, czy wielokrotnego użytku. Tylko wtedy możliwe jest skuteczne chronienie narządu słuchu przed szkodliwym działaniem dźwięków.

Poznaj najważniejsze atuty różnego rodzaju ochronników słuchu, które sprawdzają się w celu tłumienia hałasu i ochrony zdrowia. Wybór odpowiednich akcesoriów zapewni też użytkownikowi maksymalny komfort aktywności bez żadnego ryzyka i trudności. Tym samym:

  • ochronniki słuchu zakładane na uszy, tzw. nauszniki i słuchawki ochronne, są solidnie wykonane, z reguły stanowią akcesorium wielokrotnego użytku. Skutecznie redukują hałas, stosowanie nauszników jest możliwe nawet w trudnych warunkach. Takie ochronniki słuchu zakłada się szybko i łatwo. Ich dodatkową zaletą jest całkowita ochrona narządu słuchu, ponieważ miseczki zakrywają całe uszy,
  • ochronniki słuchu douszne, mogą być wielokrotnego użytku albo jednorazowego użytku. Najlepiej sprawdzają się stopery, zatyczki do uszu (przeciwhałasowe wkładki wielokrotnego użytku) na pałąku, który mocuje się na głowie. Dzięki temu taka ochrona słuchu jest dostępna zawsze w razie potrzeby, a ochronniki można szybko założyć. Najlepiej wybrać te z elastycznego tworzywa lub pianki poliuretanowej, które idealnie dopasują się do kształtu w kanale słuchowym.

Postaw na atrakcyjne cenowo środki ochrony słuchu – optymalizuj koszty i działaj proekologicznie

Jeśli stawiasz na ekonomiczne ochronniki słuchu, wybierz te jednorazowego użytku. Właśnie takie sprawdzą się również wtedy, kiedy narażenie na nadmierny hałas nie jest trwałe, a jedynie występuje cyklicznie czy ze względu na chwilowe, wyjątkowe warunki pracy. Jednorazowa ochrona słuchu ma najczęściej postać zatyczek do uszu, które kształtuje się samodzielnie i wkłada do ucha. Zaletą takiej ochrony słuchu jest niska cena oraz dobre dopasowanie do kształtu kanału słuchowego.

Aby optymalizować koszty z tytułu ochrony słuchu w zakładzie pracy, w którym nadmierny hałas występuje stale, najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w ochronniki słuchu wielokrotnego użytku. Mogą to być douszne zatyczki wielokrotnego użytku albo nauszniki, które zawierają specjalne wkładki przeciwhałasowe. Pamiętaj również, że to ochronniki słuchu wielokrotnego użytku pozwalają chronić środowisko i eliminują problem w zakresie ilości generowanych w przedsiębiorstwie odpadów.

FAQ:

  1. Jak chronić słuch przed szkodliwym hałasem?

Aby uniknąć trwałych uszkodzeń słuchu i zapewnić komfort pracy przy nadmiernym hałasie, ochronniki słuchu muszą być dopasowane indywidualnie. Wybierając ochronniki słuchu, zwróć uwagę na rodzaj natężenia hałasu, rodzaj pracy i własne preferencje. Do wyboru masz zatyczki do uszu douszne lub słuchawki ochronne, tzw. nauszniki.

  1. Jak zredukować hałas w miejscu pracy?

Pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy, w tym ochronę słuchu zatrudnionym. Powinien dostarczyć nie tylko ochronniki słuchu douszne czy nauszniki do tłumienia hałasu. Jego obowiązkiem jest zalecenie odpowiednich przerw w pracy (minimum 15 minut przerwy po maksymalnie 100 minutach pracy) przy nadmiernym hałasie oraz dostarczenie urządzeń i maszyn, które nie powodują hałasu o zbyt wysokim poziomie.

  1. Jakie poziomy hałasu są dopuszczalne w miejscu pracy?

Według BHP pracownik może pracować nie dłużej niż 8 godzin w ciągu doby, jeśli poziom hałasu osiąga 85 dB. Jeśli poziom hałasu jest na poziomie 135 dB, praca nie może trwać dłużej niż 10 minut dziennie. W każdych warunkach pracy o podwyższonym poziomie hałasu pracodawca zobowiązany jest do ochrony słuchu pracowników, dobierając odpowiednie ochronniki słuchu.


Copyright @ 2018 MK Plastimex Sp. z o.o., Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja egzyl.pl