Okulary ochronne są jednym z obowiązkowych elementów odzieży pracownika, które chronią oczy w różnego rodzaju warunkach pracy, które mogą narażać wzrok na uszkodzenie. Sprawdź, jak wybór odpowiednich gogli roboczych może wpływać nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo w trakcie wykonywania różnych zadań. Kiedy przepisy BHP wymagają korzystania z okularów ochronnych i jak wybrać te najlepsze? Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej.
Gogle ochronne mają przede wszystkim zabezpieczać oczy przed działaniem niekorzystnych czynników, jakie występują przy realizacji różnych zadań. Najczęściej wykorzystywane są w sektorach, takich jak:
Wybierając okulary robocze służące do ochrony wzroku, istotne jest ich odpowiednie dostosowanie do rodzaju pracy. Różne fasony i rodzaj mają zabezpieczać między innymi przed:
W licznych przypadkach okulary ochronne znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ramach niwelowania ryzyka uszkodzenia oczu i pogorszenia jakości widzenia. Minimalizują również uczucie dyskomfortu i zapewniają maksymalną wygodę w trakcie realizacji zawodowych obowiązków. Szeroki wybór gogli roboczych pozwala wybrać model nie tylko wedle narzucanych przepisów BHP, ale również indywidualnych preferencji pracownika. Do pracy na zewnątrz świetnie sprawdzają się na przykład okulary przeciwsłoneczne, które jednocześnie zapewniają ochronę wzroku.
Jak już wiesz, okulary BHP musisz nosić zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz ochrony wzroku. Weź jednak pod uwagę, że takie zabezpieczenie oczu mogą dać Ci tylko właściwie dopasowane gogle robocze. Niezależnie od wyboru modelu okularów ochronnych, zawsze uwzględniaj również jakość tego produktu. W dobrym sklepie internetowym znajdziesz okulary ochronne cenionych producentów, które wykazują zgodność z normami bezpieczeństwa i posiadają niezbędne certyfikaty. Najwyższy poziom ochrony wzroku pozwolą Ci osiągnąć gogle robocze, które:
Renomowani producenci oferują różne modele okularów ochronnych, które dają doskonały komfort noszenia, a przede wszystkim zabezpieczają oczy przed szkodliwymi czynnikami. Weź jednak pod uwagę, że zupełnie inne będą gogle ochronne spawalnicze, niż okulary robocze dla pracowników, których miejscem pracy jest laboratorium. Tym samym dostępne są różne rodzaje okularów do ochrony wzroku. Do tych najpopularniejszych zaliczają się:
Przy wyborze najlepszych okularów ochronnych priorytetem jest ich jakość. Pod uwagę powinno brać się poszczególne kategorie filtrów, jakie zastosowano w goglach. Istotną informacją jest również to, czy okulary do ochrony wzroku posiadają odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Pracownicy, którzy muszą zabezpieczać narząd wzroku podczas wykonywania zawodowych obowiązków, mają korzystać z okularów, które gwarantują im maksymalny poziom ochrony. Wybór odpowiednich gogli roboczych nie jest łatwy, natomiast mając wiedzę w zakresie ich technicznych parametrów, udaje się kupić ten element odzieży ochronnej, który będzie spełniał wszystkie wymagania.
Normy, które odnoszą się do stopnia ochrony wzroku w przypadku okularów roboczych, to na przykład:
Ważne są również oznaczenia dotyczące filtrów optycznych, jakie zostały zastosowane w soczewkach. Tym samym:
Aby wybrać okulary ochronne z bogatej oferty gogli roboczych, potencjalnych klientów zachęca się do zapoznania z symbolami, jakimi oznaczony jest każdy egzemplarz. Dotyczą one nie tylko wymienionych wyżej filtrów optycznych czy parametru, jakim jest zgodność z normami bezpieczeństwa. Z powodzeniem udaje się też określić klasę okularów ochronnych i ich jakość ze względu na specyfikację techniczną. Zwracając uwagę na stopień i rodzaj zagrożenia na danym stanowisku pracy, należy zwrócić uwagę na oznaczenia, takie jak:
Okulary ochronne muszą być dopasowane rozmiarem do twarzy. Zawsze warto uwzględniać materiał, z jakiego zostały wykonane, aby mogły służyć w swojej doskonałości przez wiele lat — ważnym parametrem jest wymiana szybek, na przykład w przypadku ich zarysowania.
Z okularów ochronnych muszą korzystać osoby narażone na uszkodzenie wzroku. Gogle robocze chronią oczy przed urazami mechanicznymi, ale też pyłem, kurzem czy chemikaliami i promieniowaniem UV. Okulary ochronne należy wybierać w zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska pracy.
Znaczenie mają symbole umieszczone na okularach roboczych, które odnoszą się do norm bezpieczeństwa, klasy soczewek czy oprawek, jak i zastosowania gogli ochronnych. Zawsze ważna jest jakość okularów. Muszą być odporne na zarysowania, substancje chemiczne, chronić oczy przed odpryskami. W ofercie renomowanych producentów znajdziesz okulary ochronne odporne na parowanie oraz okulary przyciemniane.
Najczęściej wybierane są okulary ochronne przeciwodpryskowe, które chronią przed odłamkami, ale też kurzem, pyłem i innymi czynnikami, które mogłyby wywołać uraz oka. W laboratoriach noszone są okulary ochronne chemiczne, które zabezpieczają oczy przed oparami chemicznymi i substancjami chemicznymi. Gogle ochronne mogą zabezpieczać tylko oczy albo posiadać dodatkową osłonkę boczną. Dostępne są również gogle z ochroną twarzy i przyłbicą.