occupational-safety-and-health-1038550_9

Rękawice robocze – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Odpowiednia odzież BHP nie jest dodatkiem, ale koniecznym wymogiem przy pracy w wielu zawodach. Bezpieczeństwo i komfort pracowników zapewniają specjalistyczne kombinezony, maski, obuwie, ale także rękawice robocze. To właśnie ręce są bowiem najbardziej narażone na urazy i niekorzystne dla zdrowia czynniki. Jakie rękawice znajdziesz na rynku? Na co zwrócić uwagę przy zakupach? Podpowiadamy poniżej!

Rękawice ochronne dostosowane do wykonywanej pracy

Najpowszechniejsze rękawice robocze gumowe stosuje niemal każdy, choć w zależności od zastosowania mogą mieć one mniejszą lub większą wytrzymałość na zdzieranie, przebijanie lub oddziaływanie różnych substancji. W przemyśle spożywczym równie często stosuje się zaś plastikowe rękawice jednorazowe.

Tanie rękawice robocze mogą jednak nie wystarczyć. Na halach produkcyjnych lub w magazynach warto zainwestować w solidniejsze rękawice robocze powlekane, które skutecznie zabezpieczą Cię przed niekorzystnymi czynnikami występującymi w danym zakładzie pracy. Przykładowo bez rękawic elektrostatycznych nie byłaby możliwa produkcja i montaż delikatnej elektroniki, a bez tych, które chronią przed chemikaliami – prace związane z ich użyciem, od trawienia metali po wyrób farmaceutyków.

Warto również pamiętać, że w wielu środowiskach to pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie osobom zatrudnionym osobistej ochrony. Jej zakres określają m.in. przepisy BHP oraz charakter przedsiębiorstwa. Dzięki właściwemu doborowi odzieży ochronnej oraz rygorystycznej kontroli produkujących ją podmiotów wiele prac przestało stanowić tak duże zagrożenie dla zdrowia i sprawności ludzi, jak niegdyś.

Typy rękawic roboczych według oficjalnych kryteriów

Rękawice robocze możemy podzielić na kilka różnych sposobów. Wyróżnia się 3 stopnie ochrony dłoni, podzielone na kategorie I, II i III. Najniższa kategoria określa tu najmniejszy stopień ryzyka przy pracy, natomiast najwyższa – znaczne ryzyko uszkodzenia ręki.

 • Klasa I to np. rękawice gumowe robocze stosowane w gospodarstwie domowym czy w sklepie do pakowania towaru. Zapewniają podstawową ochronę przed otarciami i skaleczeniami, a także delikatnymi środkami chemicznymi.
 • Klasa II rękawiczek BHP zapewnia umiarkowaną ochronę osób pracujących m.in. w przemyśle. Należą do niej klasyczne rękawice robocze powlekane lateksem lub poliuretanem, które ochronią użytkownika przed powierzchownymi urazami.
 • Klasa III rękawic zapewnia noszącemu pełną ochronę, sprawdza się więc w sytuacjach narażających użytkownika na trwałe uszkodzenia ciała. Takie rękawice robocze zabezpieczą Cię przed wysoką lub niską temperaturą, napięciem lub silniejszymi środkami chemicznymi.

Dobre rękawice ochronne – zastosowanie

Kupując rękawice, najczęściej zwraca się uwagę na samo ich przeznaczenie. Na rynku znajdziesz więc rękawice zapewniające ochronę mechaniczną, termiczną czy biologiczną i chemiczną, rękawice o właściwościach antywibracyjnych oraz chroniące przed wybuchami lub prądem elektrycznym. To tuż obok klasy rękawic podstawowe kryterium doboru tego środka BHP. I nic dziwnego – grube rękawice robocze ocieplane nie sprawdzą się do precyzyjnych prac i nie odpowiadają ryzyku związanemu z wieloma stanowiskami.

Poniżej prezentujemy wybrane rodzaje rękawic oraz przykłady ich zastosowania.

 • Rękawice robocze skórzane to typowe rękawice spawalnicze.
 • Rękawice wzmacniane skórą możesz stosować zamiast artykułów BHP ze skóry, ale w nich skóra naturalna zabezpiecza jedynie końcówki palców i zewnętrzną stronę dłoni. Sprawdzają się m.in. w branży transportowej.
 • Rękawice wyściełane polarem zapewniają pracownikom wysoki komfort termiczny podczas długotrwałych prac na zewnątrz, w chłodniach lub mroźniach.

Oprócz powyższych rodzajów istnieją również uniwersalne rękawice chroniące przed wieloma uszkodzeniami mechanicznymi w wielu sytuacjach.

Rękawice chroniące dłonie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dopasowane rękawice robocze zapewniają ochronę przed niebezpiecznymi materiałami i pomagają zmniejszyć ryzyko obrażeń. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wbrew pozorom nawet kolor jest istotny – barwa, jaką mają rękawiczki BHP, nie tylko może być dostosowana do gustu, ale również służyć widoczności użytkownika w słabo oświetlonych miejscach.

Materiał wykonania rękawic roboczych

Skórzane rękawice robocze są popularnym wyborem, ponieważ zapewniają doskonałą ochronę, a jednocześnie wygodę. Oprócz skóry można również użyć innych materiałów, takich jak bawełna lub tkaniny syntetyczne, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Co więcej, właściwy materiał przyczynia się do odczuwania komfortu termicznego – bawełna lub skóra lepiej chroni Twoją skórę w niskich temperaturach niż sztuczne włókna.

Materiał wykonania dotyczy również surowca, jakim powleczono poszczególne środki ochrony indywidualnej. Przykładowo lateks spieniony umożliwia pewny chwyt mokrych lub śliskich powierzchni w przeciwieństwie do klasycznej, gładkiej gumy. Sposób wykończenia wpływa również na odporność rękawic na substancje chemiczne lub smary czy oleje.

Wybór rękawic – rozmiar

Odpowiedni wybór rozmiaru jest bardzo ważny – rękawice nie mogą powodować dyskomfortu w pracy. Zbyt mała para rękawiczek krępuje ruchy, a zbyt duża – może się zsuwać z dłoni i potencjalnie prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W dystrybucji i produkcji rękawic stosuje się rozmiary literowe lub cyfrowe:

 • S – 6, 7,
 • M – 8,
 • L – 9,
 • XL – 10.

Rękawiczki chroniące przed urazami w pracy mierzy się szerokość śródręcza tuż ponad kciukiem. Przybliżony wynik w calach to rozmiar cyfrowy rękawicy.

Pozostałe rodzaje rękawic ochronnych

Producenci dbają, aby najnowsze modele rękawic roboczych odpowiadały użytkownikom ekranów dotykowych. Na rynku z powodzeniem możesz więc znaleźć artykuły ochrony osobistej, które zabezpieczą Twoje dłonie oraz umożliwią korzystanie z tabletów, smartfona lub paneli sterowania maszyn.

Wybrane modele wyposażono np. w przedłużone mankiety, aby chronić również nadgarstki użytkownika. Wygodny ściągacz zapobiega przy tym zsuwaniu rękawicy. Do zadań wymagających wysokiej precyzji warto wybrać rękawice ochronne powlekane tylko w wybranych częściach dłoni. Dzięki nim osoba zatrudniona jest w pełni chroniona, ale ma wciąż pełen zakres ruchów każdego stawu.

Sklep z rękawicami roboczymi – MK Plastimex

Wybór odpowiednich rękawic roboczych ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wybrać rękawice robocze zapewniające niezbędną ochronę podczas wykonywanej pracy. Dobór rozmiaru rękawic ochronnych również gra tu dużą rolę, ponieważ środki ochrony osobistej powinny dobrze przylegać do ciała. Ponadto różne rodzaje odzieży roboczej mogą być wykonane z wielu materiałów, dlatego koniecznie zbadaj, jaki rodzaj rękawic będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Szeroki wybór rękawic roboczych wielokrotnego użytku odpornych na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne znajdziesz w naszej ofercie. Odzież robocza i materiały ścierne to nasze specjalności, dlatego chętnie zaproponujemy Ci mnóstwo modeli do wyboru. Nawet jeśli zmagasz się z niską lub wysoką temperaturą albo wykonujesz precyzyjne czynności, z pewnością w MK Plastimex znajdziesz coś dla siebie.

FAQ

 • W jakich zawodach wykorzystywane są rękawice robocze?

Z rękawic ochronnych korzystają m.in. osoby zatrudnione w przemyśle, farmaceuci, spawacze czy elektrycy. Co więcej, odpowiednie rękawice powlekane są stosowane również w gospodarstwie domowym m.in. przez wielbicieli DIY, majsterkowiczów oraz miłośników ogrodnictwa.

 • Jakie rękawice robocze wybrać?

To zależy, jaką pracę wykonujesz i na jakiej ochronie Ci zależy. Możesz postawić na uniwersalne rękawice ochronne ze skóry dwoinowej lub środki specjalistycznej ochrony, czyli np. rękawice antywibracyjne.

 • Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu rękawic roboczych?

Przemyśl, na jakie niebezpieczeństwa narażone są Twoje dłonie w pracy. Przed zakupem sprawdź koniecznie rozmiar, kolor, a także materiał wykonania.

 • Gdzie kupić odpowiednie rękawice ochronne?

Postaw na sklep cieszący się renomą i zaufaniem wielu klientów, czyli MK Plastimex. Od wielu lat dostarczamy materiały ścierne oraz artykuły do ochrony osobistej, w tym ochrony rąk.

Powrót do wszystkich wpisów


Copyright @ 2018 MK Plastimex Sp. z o.o., Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja egzyl.pl